Umarła Ewa Jerzak (28 listopada 1959 – 10 października 2023). Urodzona w Kaliszu, dzieciństwo i młodość spędziła we Wrocławiu, by potem przenieść się na stałe do Poznania, gdzie studiowała ogrodnictwo i gdzie aż do śmierci pracowała w tutejszych ogrodach botanicznych, najpierw uniwersyteckim, a potem – dendrologicznym na Sołaczu.
Chciałbym, poza garścią informacji o pracach i osiągnięciach Ewy, o czym napiszę na koniec, skierować myśli czytelników przede wszystkim ku jej postaci, ku temu wszystkiemu, co sprawiało, że była tak powszechnie lubiana, wszędzie z radością akceptowana, kochana. Ewa była źródłem spokoju, optymizmu i promiennej radości. Tak było zawsze, czy to wśród współpracowników, czy w domu: dwaj synowie Ewy i Michała mają sześcioro dzieci, które wypełniały szczęśliwym gwarem ukochanych wnucząt dom na Ławicy, przy ul. Janosika, a i podpoznańską rodzinną wiejską działkę, owo urządzane w ostatnich latach „Jerzakowo”.
Zjednywała sobie wszystkich, miała czas dla każdego, wszystkim zawsze pomagała. Była towarzyska – tak chętnie jeździła na grzyby, grała z przyjaciółmi w kanastę, organizowała „babskie wieczory”. Była radosną duszą tak licznych terenowych wyjazdów botaników czy dendrologów, a miała przyjaciół wszędzie, by wymienić choćby Bolestraszyce, Kórnik, Przelewice, Rogów, Warszawę, Wojsławice czy Wrocław. Wszyscy pamiętamy ją radosną, uśmiechniętą i otwartą, ciekawą świata i dobrą dla wszelkich jego mieszkańców.
Ewa, z wykształcenia projektantka ogrodów, pracowała w Ogrodzie Botanicznym UAM (1985–2013), gdzie była kuratorką kolekcji dendrologicznych (pracę doktorską, przygotowaną pod kierunkiem prof. Jerzego Zielińskiego, a obronioną w 2005 r., poświęciła irgom; pokłosiem tego była ceniona książka Irgi uprawiane w Polsce z 2007 r.); w latach 2009–2010 pełniła obowiązki dyrektora. Miała znaczący wkład w kilka dużych projektów zieleni, jakie zakładano lub przebudowywano na terenach należących do Uniwersytetu, projektowała ekspozycje fitogeograficzne w Ogrodzie, uczyła dendrologii.
Przez ostatnie 10 lat pracowała w Ogrodzie Dendrologicznym UP, od 2016 r. jako zastępca kierownika Ogrodu. Z zamiłowaniem i znawstwem współtworzyła zbiory roślinne i architektoniczny kształt zarówno samego ogrodu na Sołaczu, jak i wygląd kampusu przy Collegium Cieszkowskich. Dbała o dokumentację kolekcji, organizowała – jakże pasowało to do jej osobowości! – wiele zajęć edukacyjnych. W ostatnim czasie włożyła mnóstwo pracy w korygowanie i ulepszanie projektu nowej siedziby Ogrodu. Ogłosiła 13 prac naukowych i kilkanaście doniesień i prac popularnych oraz, na potrzeby edukacyjne, film o drzewach i krzewach.
Będziemy pamiętać Jej promienny uśmiech!
![]() |
![]() |
Jakub Dolatowski
13 czerwca 2023 roku w Rogowie odbyło się XXII Walne Zgromadzenie Członków Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, podczas którego wybrano władze Stowarzyszenia na kolejną kadencję 2023-2026.
Członkowie Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce powierzyli ponownie funkcję prezesa zarządu dr Grażynie Szymczak (Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie), darząc ją pełnym zaufaniem. Do Zarządu Rady na nową 4-letnią kadencję wybrano również następujące osoby:
Na kolejną kadencję wybrano również członków komisji rewizyjnej Związku Stowarzyszeń:
Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Ogrodów Botanicznych i Arboretów „POLSKIE OGRODY BOTANICZNE I ARBORETA W XXI WIEKU - WYZWANIA, PROBLEMY, PERSPEKTYWY ROZWOJU” organizowanej w ramach 51. Zjazdu Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce z okazji Jubileuszy 100-lecia Arboretum SGGW w Rogowie i 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Konferencja odbędzie się 14-16 czerwca 2023 r. w Rogowie i Łodzi.
#potrzebnewsparcie Lwowski Ogród Botaniczny boryka się z ogromnym problemem jakim są długotrwałe braki w dostawach energii elektrycznej spowodowane przez ataki zbrojne Rosjan. Prosimy Was o wsparcie. Potrzebne są generatory prądu, które ochronią wyjątkowe kolekcje roślin w szklarniach.
Link do zbiórki: https://pomagam.pl/ogrodbotanicznylwow
Climate Change Alliance of Botanic Gardens z siedzibą w Australii to Sojusz, którego inicjatorami jest Botanic Gardens Conservation International, International Association of Botanic Gardens i Botanic Gardens Australia and New Zealand. Celem sojuszu jest promocja badań i działań na rzecz ochrony klimatu. W najbliższych 50 latach 20-50% krajobrazów roślinnych i przestrzeni miejskich dozna najwyższych temperatur w historii pomiarów. Wymagać to będzie ogromnych wysiłków na rzecz zabezpieczenia i zwiększenia kolekcji zagrożonych i użytkowych roślin ex situ. Dlatego zachęcamy wszystkie Polskie Ogrody Botaniczne i Arboreta do wzięcia udziału w pracach Sojuszu.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej edycji kampanii obserwacyjnej pierwiosnków lekarskich. Pomysł na ogólnoeuropejskie obserwacje kwiatów pierwiosnka lekarskiego (Primula veris L.) wywodzi się z popularnonaukowej kampanii, która rozpoczęła się w roku 2019 w Estonii, w ramach której obywatelscy naukowcy przyjrzeli się kwiatom ponad 200 000 osobników. Ubiegłoroczna kampania dotyczyła już 400 000 obserwacji kwiatów i dostarczyła nowych informacji z ponad 30 krajów Europy, w tym z Polski.
Kampania polega na zaangażowaniu społeczeństwa w wyszukiwanie stanowisk pierwiosnka lekarskiego, aby zdobyć wiedzę o stanie tej rośliny i jej siedlisk w Europie i poszczególnych krajach, oraz poznać rozpowszechnienie jej dwóch fenotypów.
W innych krajach zaangażowano już tysiące osób, w tym uczniów i studentów. Kampania ta okazała się zarówno dobrą zabawą, jak i świetną aktywnością edukacyjną dla osób w każdym wieku. Pozwoliła również przybliżyć zjawisko heterostylii. Zróbmy to samo w Polsce!
Znajdź pierwiosnki, wyślij informacje na https://nurmenukk.ee/pl i wnieś swój wkład w naukę!
W tym momencie pierwiosnki lekarskie rozpoczęły już kwitnienie w niektórych częściach Europy, m.in. w Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Słowacji i Słowenii.
Obecnie pierwiosnki rozpoczynają kwitnienie również w Polsce!
W 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego, pragnąc podkreślić zasługi polskich botaników dla światowej nauki oraz przypomnieć rozwój botaniki, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na wniosek Towarzystwa w dniu 26 listopada 2021 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Botaniki.
Źródło: www.warszawa.stat.gov.pl
W ramach współpracy z Botanic Gardens Conservation International, której celem jest monitorowanie występowania szkodliwego gatunku chrząszcza opiętka jesionowego (Agrilus planipennis Fairmaire,1888) na terenie Europy, Polska stała się jednym z krajów objętym monitorowaniem występowania tego szkodnika wraz z państwami Europy Wschodniej ze względu na fakt jego rozprzestrzeniania się z terenów Rosji. Objawy żerowania opiętka jesionowego zaobserwowano już na Ukrainie - w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kraju. Szkodnik ten wyrządził ogromne szkody na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych doprowadzając do utraty blisko 100 milionów drzew z rodzaju Fraxinus.
Głównym celem projektu jest monitorowanie jesionów należących do kolekcji ogrodów botanicznych w Polsce. Opiera się ono na dokładnym oglądzie każdego drzewa pod kątem niepokojących objawów osłabienia drzew, ze szczególną uwagą na charakterystyczne objawy występowania opiętka. W tym celu zostały opracowane broszury i plakaty informacyjne oraz ankiety pozwalające na dokładne oszacowanie stanu zdrowotności jesionów. Opiętek jesionowy jest również gatunkiem wpisanym do listy owadów kwarantannowych na terenie Polski.
Członkami projektu jest 11 ogrodów botanicznych i arboretów w Polsce, a głównym przedstawicielem i koordynatorem krajowym jest PAN Ogród Botaniczny w Powsinie.
ULOTKA INFORMACYJNA: PIORIN.GOV.PL
Pełną treść raportu znajdą Państwo pod adresem:
https://www.bgci.org/wp/wp-content/uploads/2021/08/FINAL-GTAReportMedRes-1.pdf